למועדון הקופים המשועממים יש מטבע חדש

למקרה שלא הייתם בעניינים בשנה-שנתיים האחרונות, שוק ה-NFT חווה צמיחה בשיעורים חסרי-תקדים בכל מה שקשור לאחוזי צמיחה ענפיים, קרי צמיחה של 21,000% בשנה. אולם הפרויקט המוביל בעולם המטורף הזה של ה-NFT הוא ה-BAYC, מועדון היאכטות של הקופים המשועממים. החברה שפיתחה את הקולקציה, יוגה לאבס (Yuga labs), מוערכת כיום לפי שווי של למעלה מ-4 מיליארד דולרים, וכל אחת מעשרת אלפים היצירות מוערכת במאות אלפי דולרים לפחות. 

אבל חכו, זה לא נעצר כאן; מסתבר שאצל הקופים המשעממים דווקא לא משעמם לרגע: הקופים המשעממים הכריזו על מיזם המטאוורס שלהם, Otherside, שאמור לעלות באפריל הנוכחי. כמו כן, בחודש מרץ הושק מטבע הקריפטו של הקולקציה, ה-Ape Coin. רשמית, יוגה לאבס אינה שולטת ב-Apecoin, ולכאורה המטבע אינו נשלט כלל, אלא רק מנוהל על ידי ה-Ape Coin DAO, הארגון המבוזר ששולט במטבע ולכאורה נשלט על ידי מחזיקי המטבע (מבחינת תהליכי קבלת ההחלטות, כוחו של כל מטבע בודד מקנה זכות הצבעה בקבלת החלטות בארגון המבוזר, בדומה לכוח יחסי של מניות בחברה). עם זאת, ה-Ape Coin DAO מפוקח בעצמו על ידי חברה הרשומה באיי קיימן. נכון לעכשיו, המטבע שווה 12.5 דולרים (אם כי הוא כל כך תזזיתי, שעד שסיימתם לקרוא את המשפט הזה, יתכן וערכו כבר השתנה). עם ההשקה של ה-Ape Coin, קיבלו כל אחד מהמחזיקים של יצירת קוף מסדרת BAYC כעשרת אלפים מטבעות (תחשבו שיש עשרת אלפים קופים; תכפילו ב-12.5 דולר למטבע, ולכאורה נוצרו מהאוויר למעלה ממיליארד דולרים). 

המטבע החדש אמור לשמש את המחזיקים שלו לרכישת מוצרים בקיום המבוזר והמתקדם של ה-Web 3. האם זה יעבוד באמת? עוד מוקדם לדעת. נכון, אמנם זה נראה מופרך כעת להשקיע במטבע שיבוא לשימוש רק בעתיד ורק בעולמות הקופים, אבל אתם יודעים, גם לחשוב שאנשים ישלמו חצי מיליון דולר עבור זכויות לקבצי jpeg של קופים מצוירים נשמע בעבר מוגזם, והנה אנחנו היום, בעולם שבו זה לגמרי קורה. מכל מקום, מבחינת ה-Ape Coin כמטבע להשקעה, עצם העובדה שהמטבע אמור להיות קשור במיזם המצליח של מועדון הקופים המשועממים, אמורה להקנות לו ערך רב. 

מה לגבי החזון של Web3?

Web3

המוטיב המרכזי בחזון ה-Web 3 הוא הביזור: ההבטחה היא של עידן אינטרנטי חדש, שיהיה חופשי משליטתן של חברות ענק כמו פייסבוק (מטא), טוויטר, גוגל וכדומה. החזון הזה פחות מתיישב עם מה שיוגה לאבס עושה, כגון בליעת המתחרים שלה (קריפטו פאנקס ו-Meebits), ועכשיו עם שליחת הזרועות לכל דבר שמריח כמו קריפטו. מעבר לכך, בערך 30% מהמטבעות של Ape Coin הלכו למייסדים ולמשקיעים ביוגה לאבס (למשל קרן ההון סיכון אנדריסן הורוביץ שהשקיעה למעשה גם ב-Opensea, הפלטפורמה המובילה למסחר ב-NFT). כלומר ה-NFT נמצא עדיין בימי ההתפתחות שלו, והוא כבר הופך לענף ריכוזי? זה לא מבשר טובות לחזון ה-Web 3. עם זאת, אפשר לטעון מנגד שזו באמת רק ההתחלה, ואין בכך כדי לבשר דבר על ההמשך, שהרי אם Web 3 יהיה ריכוזי, הוא פשוט לא יהיה.

מאמרים נוספים