לא רק תמונות: שימושים נוספים ל-NFT שאולי לא הכרתם

בית בפלורידה מוצע למכירה באמצעות NFT. כן כן, קראתם נכון: בית אמיתי לגמרי, עשוי מקרשים, ברזלים ובלוקים, מועמד למכירה פומבית במחיר התחלתי של 650,000 דולרים, כאשר הזוכה יקבל Token המעיד על בעלותו החוקית בנכס. נשמע מרתיע? יותר מ-7,000 איש ביקשו להירשם למכירה הפומבית. אגב, אם תהיתם איך זה עובד משפטית, אז מבחינה רישומית (טאבו), את הבעלות החוקית בבית רשמו על שם תאגיד, ואת הבעלות בתאגיד הזה ימכרו ב-NFT, שהרי נכון להיום, החוק אינו מאפשר רישום בעלות במקרקעין על גבי הבלוקצ'יין. זו אגב לא הפעם הראשונה שנכס נדל״ן יימכר באמצעות חוזה חכם המגובה ב-NFT: בשנה שעברה, דירה בקייב נמכרה כבר ליזם מעולם הטכנולוגיה, בסכום של למעלה מ-100,000 דולרים, באותה הדרך בה יימכר הנכס מפלורידה. 

אם גם אתם מרותקים לעולם ה-NFT רוצים לדעת את כל מה שהכי חדש ולקבל טיפים ועדכונים, הצטרפו לערוץ הדיסוקרד שלנו.
יש לכם פרויקט NFT ואתם רוצים לקדם ולשווק אותו? נשמח לעזור!

נכון, בשלב הזה המכירות הללו הן במידה רבה גימיק שיווקי, שהרי אפשר היה למכור אותן שלא באמצעות NFT. עם זאת, הן מדגימות את הקונספט של NFT בצורה מעניינת, ואת הפוטנציאל של הטכנולוגיה הזאת לשנות את העולם במידה רבה. כדי להסביר זאת לעומק, נחדד רק מה זה NFT, כדי לוודא שכולנו על אותו עמוד: כל מטבע קריפטו (כגון ביטקוין או אתריום) הוא Token (אסימון), בו ניתן לבצע עסקאות. אולם מטבע קריפטו "רגיל" הוא בר חליפין: כמו שלא משנה לכם אם תחליפו שטר פיזי של דולר אחד, בשטר פיזי אחר (שניהם שווים דולר), כך לא משנה לכם אם תחליפו ביטקוין אחד באחר. NFT לעומת זאת הוא Non-Fungible Token, כלומר אסימון חסר תחליף: כל אסימון הוא בעל קוד ייחודי וחתימה ייחודית, משהו שמבדיל אותו מהאחרים. הבעלות באסימון מתועדת על גבי הבלוקצ'יין, שהכוח שלה הוא הביטחון שהיא מקנה לבעלי נכסים דיגיטליים: מדובר במערכת מבוזרת, קרי ללא שליטה של אף גורם מרכזי, ובנויה כך שהיא פומבית מחד ומאובטחת מנגד, כך שלא ניתן לשנות את הבעלות על אסימון כלשהו על ידי פריצה. כלומר, החוזים החכמים של ה-NFT, יכולים לשנות תיאורטית את האופן שבו נמכרים נכסים: בלי שליטה של מתווכים, בלי עורכי דין, עם סיכונים נמוכים מאוד וכן בעלויות נמוכות. כאשר מישהו שאתם מכירים מתלהב מ-NFT, הוא כנראה לא מתלהב מאיזו תמונה תלת מימדית של סביח, אלא מתלהב מהדרך שבה הטכנולוגיה הזאת יכולה לשנות את העולם. 

אגב, לא רק בתים נמכרים ב-NFT: לאחרונה פורסם כי הבמאי קוונטין טרנטינו מוכר את הזכויות לחלקים בתסריט הפיזי של ספרות זולה כ-NFT; כמו כן, שני יוצרים ישראלים מכרו את הזכויות לסדרת הרשת שלהם כ-NFT, לרבות את הזכות למכור את הסדרה, להרוויח ממנה כסף, לקבל תמלוגים וכדומה. בנוסף, ענקית האופנה נייקי רכשה חברה המתמחה בייצור בגדים לאוואטרים, וכבר משווקת מוצרים ממותגים של נייקי כ-NFT. למעשה, נייקי כבר מתכוננת לרשום את הלוגו שלה, את הסלוגן שלה, את הלוגו של אייר ג'ורדן ונכסים קניין-רוחניים נוספים בבעלותה, כך שהם יהיו מוגנים גם במטא-וורס (גם אתם תרצו שהאווטאר שלכם במטא-וורס יסתובב עם קפוצ'ון של נייקי, לא?).

בלוקצ'יין
אם גם אתם מרותקים לעולם ה-NFT רוצים לדעת את כל מה שהכי חדש ולקבל טיפים ועדכונים, הצטרפו לערוץ הדיסוקרד שלנו.
יש לכם פרויקט NFT ואתם רוצים לקדם ולשווק אותו? נשמח לעזור!

חברות אקסקלוסיבית במועדון הקופים

בשנת 2015 פרסמה להקת ההיפ הופ המצליחה, ה-וו טאנג קלאן, אלבום אולפן בשם Once Upon a Time in Shaolin. הייחודיות שבאלבום הזה, היא שכמעט אף אחד לא שמע אותו מעולם: חברי הלהקה דאז, הפכו עם עצמם רבות וחשבו איך להפוך את המוזיקה שלהם לדבר אקסקלוסיבי, נדיר, כזה שמי שמחזיק בו מחזיק גם בסמל סטטוס יוקרתי. מה שהוחלט הוא לעשות אלבום אמיתי לחלוטין, ולייצר לו עותק אחד בלבד, כאשר רק מי שמחזיק בעותק פיזית, יוכל להאזין לו. האלבום נמכר במכירה פומבית בלמעלה משני מיליון דולר, ומהווה את היצירה המוזיקלית היקרה אי פעם. עם זאת, סביר להניח שכיום, רק שבע שנים לאחר מכן, הדברים היו נראים אחרת; כיום, במקום לטרוח להפיק אלבום שכמעט אף אחד לא יאזין אליו לעולם, את האקסקלוסיביות והיוקרה הזאת אפשר לקבל באמצעות קונספט חדש: NFT. 

המימד של אקסקלוסיביות וסמל סטטוס לגמרי קשורים לנושא של NFT; ניתן למשל להביט לדוגמה במה שהוא כנראה פרויקט ה-NFT המצליח ביותר, הוא ה-BAYC, ראשי תיבות של Bored Apes Yacht Club (מועדון היאכטות של הקופים המשועממים). מדובר בסדרה של עשרת אלפים תמונות ייחודיות ומשתנות של קופים, כאשר כל תמונה שונה מהאחרת בסגנון הקוף. היצירות כמובן קיימות רק בצורה דיגיטלית, אבל זה לא באמת משנה: אנשים שקנו את היצירה הזאת בשלבים המוקדמים הרוויחו בענק, כאשר כיום השווי של תמונה ממוצעת הוא בערך 250,000 דולר, וחלקן שוות למעלה משני מיליון דולרים. מי שמחזיק ב-NFT של יצירה בסדרה, מחזיק בזכויות נוספות הנלוות אליה, כמו גישה למשחקים, כניסה לקבוצות סודיות בדיסקורד, אבל גם גישה בלעדית למקומות פיזיים במציאות. נשמע מוזר, אבל בעלות ביצירה מסדרת BAYC הפכה לסמל סטטוס נחשק במיוחד: המועדון הזה כולל אנשים שהם A list לגמרי, כגון שאקיל אוני'ל, אמינם, קווין הארט, ג'סטין ביבר, סנופ דוג, פריס הילטון, קווין הארט והרשימה נמשכת

אולם בעלות בקוף משועמם היא לא סתם משהו להשוויץ בו, אלא במידה רבה השקעה. כדי להבין זאת, צריך קצת לפתוח את הראש: רק לפני 30 שנה בערך, נכנס האינטרנט לשימוש ביתי, ושינה את העולם מהקצה אל הקצה; כיום, כל החברות הגדולות בעולם הן חברות אינטרנט ותוכנה, והן במידה רבה מנהלות את הכלכלה העולמית. קצב השינויים כה מהיר ודרמטי, כך שקשה לחזות איפה יהיה האינטרנט עוד חמש או עשר שנים. עם זאת, ישנם אנשים שמנסים, וכאן טמון רבות מהפוטנציאל האפשרי של NFT: בעולם שבו האינטרנט יהיה מקום מבוזר (Web 3.0), בו דברים יימכרו על גבי בלוקצ'יין, הבעלות של נכסים ב-NFT תהיה מובנת מאליה, ולכן מי שקונה נכסים עכשיו, לכאורה בונה את עצמו לשלב האבולוציוני הבא של האינטרנט.

מעבר לכך, מה זה בעצם המטא-וורס שמתקדם אלינו בצעדי ענק? מדובר בייצוג חזותי-דיגיטלי של האינטרנט. על פניו, במוקדם או במאוחר, אנחנו נגלוש באינטרנט לא בכיפוף העורף שלנו לעבר הטלפון כמו זומבים אפאתיים, אלא על ידי חבישת משקפי מציאות מדומה, ונטייל במרחבים של מציאות חזותית המציעה אפשרויות בלתי נגמרות. בעולם שכזה, בו כל דבר חזותי בעצם מיוצר על ידי יוצר כלשהו, איך יגנו על יצירות? יותר מסביר להניח שגם ההגנה הקניינית תיראה אחרת, ו-NFT עשוי להיות המקום שאליו העולם הולך.

מאמרים נוספים