כל מה שצריך לדעת על שימוש בקבוצת פייסבוק לשיווק באמצעות בניית קהילה – Using Facebook Groups for Community Marketing

כל מה שצריך לדעת על שימוש בקבוצת פייסבוק לשיווק באמצעות בניית קהילה

מה הוא שיווק באצמצעות בניית קהילה?

קשה לחשוב על נכס משמעותי יותר עבור עסק מאשר קהילה פעילה הנוצרת סביבו. אין וויכוח על כוחם של מותגים אשר הצליחו ליצור קשר משמעותי עם קבוצה שהתאגדה סביבם. שום פרסום ממומן בעולם לא ישתווה לכוחם של שגרירי המותג האלה. לפיכך, לכל עסק ומותג כדאי להשקיע משאבים בבנייה וטיפוח של קהילה המורכבת מלקוחות עבר, לקוחות חוזרים ולקוחות פוטנציאליים. החדשות הטובות הן, שמעולם לא היה קל יותר עבור עסקים להתחיל להגדיל את הקהילה שלהם.

קהילות חשובות עבור עסקים, בראש ובראשונה בשל תחושת המחויבות הנוצרת בין חברי הקהילה למותג. אך מעבר לכך, קיימים עוד יתרונות רבים וביניהם:

-קהילה היא במה בה המותג יכול להפגין מומחיות בנישה שלו ולבנות את הסמכות שלהם

-קהילות יוצרות חיבור בין לקוחות קיימים ללקוחות פוטנציאליים ובין לקוחות וותיקים לבין עצמם

-קהילות יכולות לשמש לאיסוף מידע אודות פרופיל המשתמשים במותג וקבלת משוב מהקהילה

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג התבטא מספר פעמים על החשיבות שפייסבוק מייחסת לקהילות

פייסבוק וקהילות

שיווק באמצעות קהילות אינו המצאה של עידן הרשתות החברתיות. במהלך השנים התפתחו שיטות רבות לטפח קהילות שיווקיות בתחומים שונים הן בעולם האמיתי והן בעולם הווירטואלי. במרחב הדיגיטלי קיימות פלטפורמות שונות היכולות לשמש בבית לקהילות, החל בפורומים שהיו פופולאיים בתחילת שנות ה-2000 וכלה במרחבים ייעודיים עבור קהילות שחברות רבות שילבו באתריהן. עם זאת, החיבור בין הרשתות החברתיות לקהילות מסוגים שונים הוא כה טבעי, שבשנים האחרונות אנו עדים לפריחה אדירה של תחום זה. קבוצות פייסבוק מובילות את המגמה וכבר הפכו למבחר אינסופי של מרכזים חברתיים וקהליתיים שבהם כל אחד יכול למצוא את מקומו.

כמנהלי מדיה חברתית, עלינו לראות תופעה זו בהקשר רחב יותר. בשנת 2017 פרסם מארק צוקרברג מכתב פתוח שבו ניסח מחדש את החזון של פייסבוק כמקום שמטרתו הראשית היא בנייה של קהילות תומכות ובטוחות עבור אנשים. בהמשך למגמה זו, ב-2018 נעשה שינוי באלגוריתם של פייסבוק שבעקבותו הבחינו מנהלי עמודים עסקיים בירידה חדה בחשיפה שהפוסטים שלהם מקבלים. פוסטים של קבוצות, לעומת זאת, ממשיכים (ברב המקרים) להגיע לנתח משמעותי מחברי הקבוצה. כיום, לרובנו יש באפליקציה של פייסבוק פיד נפרד של פוסטים מתוך הקבוצות שאנחנו חברים בהם. כלומר, פוסטים אלה יכולים להופיע גם ב"ניוזפיד" המרכזי וגם בפיד נפרד המוקדש רק להם.

כלים אוטומטיים מקלים על ניהול הקבוצה

כפי שכבר ציינו, פייסבוק מראה עניין עקבי בפיתוח הקבוצות שלה והשקיעה ביצירת כלים ייחודיים לניהול קבוצות שאנשי שיווק יכולים לרתום לצרכים שלהם:

  1. ניתן לקשר בין עמוד עסקי לקבוצה ולשתף בקלות תוכן בין השניים

  2. בקבוצה, להבדיל מעמוד, התקשורת היא דו-כיוונית. כלומר, מנהלי הקבוצה יכולים לתייג את חברי הקבוצה ולשלוח להם הודעות אישיות – כלי עוצמתי עבור מותגים הרוצים ליצור קשר ישיר עם הקהל שלהם

  3. כלים אוטומטיים הופכים את ניהול השיח בקבוצות לפשוט יותר ומאפשרים למנהלים לבלות פחות זמן בניטור הקבוצה שלהם. כך למשל, תוכלו לבחור  ולהגדיר מילות מפתח אשר בכל פעם שהן יוזכרו בקבוצה תישלח אליכם התראה

  4. ניתן לתזמן פוסטים מראש כדי לוודא שתוכן חדש מתפרסם בקביעות

  5. כלי בשם Learning Units מאפשר לאסוף ולשמור מידע חשוב עבור חברי הקבוצה

קבוצת פייסבוק לעומת עמוד פייסבוק

אם קראתם את כל מה שהצגנו כאן עד כה, אתם וודאי שואלים את עצמכם מדוע לא לנטוש את העמוד העסקי עם החשיפה המדרדרת שלו ולהעביר את הפעילות לקבוצה. המציאות כמובן, היא שהאחד לא מחליף את השני. מותגים עדיין זקוקים לעמודי פייסבוק, כדי שישמשו כחלונות הראווה שלהם ויציגו לגולשים את המוצרים או השירותים שלהם. עמודים הם גם חלק חובה של מערכת הפרסום של פייסבוק, שהיא כלי רב ערך עבור כל עסק. אבל, השיח שהתנהל בעבר בעמודים העסקיים עבר דירה. אם אתם רוצים ליצור דיאלוג עם העוקבים שלכם – קבוצות הן המקום לעשות זאת.

תזמון מראש של תוכן עוזר לשמור על עניין

מסקנות

קבוצות פייסבוק הן אמצעי מצוין עבור מותגים הרוצים להעמיק את הקשר עם הקהל שלהם. הן משלבות את היתרונות הגלומים בשיווק באמצעות בניית קהילה עם היחס המועדף שקהילות מקבלות מפייסבוק במונחי חשיפה ומעורבות. אם אתם רוצים ליצור קהילה סביב העסק שלכם או ליצור שיח עם קהל היעד שלכם, קבוצות פייסבוק הן פלטפורמה נוחה ונגישה כדי לעשות זאת.

מאמרים נוספים