קידום אורגני: האם זה הדבר הנכון עבור העסק שלי?

בתהליך ההיפר-דיגיטליזציה שהעולם עבר מאז הקורונה, הרבה מגמות עומק האיצו את ההשפעה שלהן על הכלכלה והחברה האנושית. למשל, בעלי עסקים מתחומים שונים שהיו רגילים לקבל את החשיפה לעסק שלהם ללקוחות פוטנציאליים דרך העולם הפיזי, מבקשים כיום יותר ויותר לקבל חשיפה דיגיטלית לעסק שלהם. יש כל מיני סוגים של חשיפה דיגיטלית, אולם נתמקד כעת בחשיפה המגיעה מחיפוש בגוגל.

השאיפה בהקשר הזה היא שמישהו יחפש בעל מקצוע בתחום שלנו בגוגל, ייחשף אלינו וייזום מגע. דרך אחת להשיג זאת היא על ידי רכישת מודעות ממומנות בגוגל. מודעות אלו מופיעות בתוצאות החיפוש בשיטת מכרז פנימי למרבה במחיר (סכומים משתנים, בין כמה אגורות לכמה שקלים לכל קליק), כאשר המפרסם משלם רק אם לחצו על המודעה, ולא על עצם החשיפה. עם זאת, רוב הגולשים מודעים לכך שמדובר במודעות, ומעדיפים מכל מיני סיבות פשוט לדלג עליהן ולהגיע לתוצאות האורגניות (אולם כאמור, בעלי עסקים משלמים רק על הקליק, ולכן זה פחות אמור להפריע להם). אולם דרך המלך היא פשוט שהאתר יופיע גבוה בתוצאות החיפוש: כך גם לא משלמים על עלות המודעות, וגם מקבלים חשיפה איכותית יותר, היות ויותר גולשים נוטים לתת בה אמון. 

אולם חשיפה אורגנית שכזאת היא אינה דבר פשוט, ובמרבית המקרים כרוכה גם היא בעלויות רבות והשקעה לא מעטה. אז האם ההשקעה הזאת מצדיקה את עצמה? זה מה שאנו מבקשים לברר.

איך מבצעים קידום אורגני?

נחשוב על בעל עסק ללא נוכחות דיגיטלית שרוצה להביא לעצמו לקוחות באמצעות גוגל. כאמור, אופציה אחת היא מודעות ממומנות, ואילו אופציה נוספת היא חשיפה אורגנית. עכשיו, כדי לקבל חשיפה אורגנית, הוא צריך להקים אתר אינטרנט, ולא מספיק להקים עמוד פייסבוק או משהו דומה (שהרי פרופילים ברשתות חברתיות, שהן חלופה אפשרית לאתר, מקבלים חשיפה פחותה בגוגל לעומת אתרים, וזאת עקב התחרות של גוגל והרשתות החברתיות על ההגמוניה באינטרנט). אולם האם לאחר שהוא יקים אתר, הוא מייד יתחיל לראות ממנו לקוחות חדשים? ממש לא.

קידום ממומן
קידום ממומן

קודם כל, צריך לבנות את האתר הזה, כך שהוא יהיה יפה, מזמין ומקצועי. לאחר מכן, האתר הזה צריך להיסרק בגוגל: גוגל שולח זחלנים שיחשפו עוד ועוד עמודי אינטרנט, והתהליך הזה לוקח זמן. לאחר מכן, גוגל מבצע מִפְתּוּחַ (Indexing) של האתר שהוא סרק, קרי מנתח את הממצאים שלו לגבי האתר, ושומר אותם בדאטה בייס של גוגל. יש פער זמנים לא מבוטל בין הסריקה לבין האינדקסינג: אנחנו לא יכולים לדעת מהו, וזה משתנה מאתר לאתר, אבל לאתר קטן זה לוקח כמה שבועות לפחות. לאחר מכן, יש שלב שלישי בתהליך, הוא התאמה של האתר לחיפושים לפי התנהגות גולשים. מכל מקום, זה לוקח זמן. 

עכשיו, נניח ויצרתם אתר, והוא נסרק ואונדקס וכל זה. מה גורם לו להופיע גבוה בתוצאות החיפוש? הרבה דברים, שהמכנה המשותף ביניהם הוא שהם נועדו להראות שהאתר הזה הוא הרלוונטי ביותר לביטוי חיפוש פלוני בגוגל מכל האתרים האחרים. זה לא רק בנייה נכונה של האתר: כדי שהאתר יהיה רלוונטי בביטוי חיפוש תחרותי, כמו למשל "עורך דין לענייני X" או "מנתח פלסטי באיזור X", האתר צריך להכיל מידע שיצביע על זיקה גבוהה יותר לביטוי הזה מאשר האתרים המתחרים. וכדי לעשות זאת, צריך להשקיע זמן, קרי להעמיס את האתר בתוכן מקצועי רלוונטי. ייצור תוכן מטבע הדברים נעשה על ידי כותבי תוכן או יוצרי תוכן למיניהם, מה שהופך גם את העסק של קידום האתר לנושא הכרוך בהשקעה כספית. 

התוכן צריך להיות איכותי ומקורי, שהרי מכל הפרמטרים הקובעים רלוונטיות בגוגל, בסופו של דבר, כנראה שהפרמטר הכי רלוונטי הוא איכות התוכן, הנלמדת מהקלקות של גולשים, מזמני שהייה באתר וכדומה. רבים הם אלו שמנסים "לעבוד" על גוגל, אבל אי אפשר באמת לעבוד עליו: אם רוצים אתר שמושך גולשים, התוכן בו חייב להיות איכותי, וגוגל יודע לזהות איכות כשהוא רואה אותה. 

מתי קידום אורגני נכון עבורי?

אחרי שהבנו פחות או יותר איך קידום אורגני מתבצע, אפשר לדעת למי זה מתאים, ולמי פחות. אנחנו למדים בעצם שקידום אורגני אינו מתאים לעסקים שרוצים להביא לקוחות ולידים בטווח קצר: עבור בעלי עסקים כאלו, מוטב להשקיע בדף נחיתה (שהוא למעשה אתר אינטרנט רזה יותר עם דרכי התקשרות), ולהשקיע בקמפיין של מודעות ממומנות. 

עם זאת, אם אתם מעוניינים שהעסק שלכם יאריך ימים, בסופו של דבר כדאי לכם להשקיע בקידום אורגני בר-קיימא. נכון שהאופציה הזאת נראית כביכול יקרה יותר, אך בטווח הארוך היא משתלמת יותר: אתר אינטרנט שמדורג גבוה בביטויי חיפוש אטרקטיביים מכניס לבעלי האתר כסף אמיתי, ולמעשה יש לו ערך כספי ממשי. מעבר לכך, לקוחות פוטנציאליים רבים מדלגים על המודעות בגוגל, ולעולם לא יקליקו עליהן, כך שאם אין לכם אתר, לעולם לא תגיעו אל הלקוחות הללו. בנוסף, העלות של המודעות היא די גבוהה, וברגע שמפסיקים לשלם עליהן, לא מקבלים תמורה ממשית מדף הנחיתה שלנו. לעומת זאת, אם יש לנו אתר במיקום גבוה, מדובר בנכס שיכול להניב לנו הכנסות בטווח הארוך. 

לסיכומם של דברים, כדי באמת להביא לקוחות טובים לאורך זמן לעסק, משתלם להקים אתר ולהשקיע בו. זה ייקח זמן, לעתים גם כמה שנים, אבל אם אתם רוצים להישאר בעסק לאורך זמן, זה כנראה שווה את זה.

 

מאמרים נוספים