הקשרים המתהווים בין מוזיקה לבין NFT

בטקס ה-VMA האחרון של MTV, הופיעו סנופ דוג ואמינם עם אוואטרים של קופי ה-NFT שלהם. סנופ ואמינם ידועים במעורבות שלהם בתעשיית ה-NFT, אולם להופיע עם אוואטר של NFT בבמה מוזיקלית מרכזית כל כך, עדיין מהווה אמירה חדשה בנוגע לכמה שהם מאמינים בטכנולוגיה. כשמדובר על אמן היפ הופ מבוגר (יחסית) כגון סנופ דוג, אפשר לטעון במידה מסוימת שזה מהלך שיגדיר את המורשת המוזיקלית שלו.

אבל סנופ דוג לא נרתע. כך גם המון אמנים אחרים: בתחילת 2021, הזמרת הקנדית גריימס הוציאה מכרה קולקציה של עשרה שירים ב-5.8 מיליון דולר; מעט לאחר מכן, הדי ג'יי סטיב אאוקי הוציא קולקציה שנמכרה ביותר מ-4 מיליון דולר; האמן האלקטרוני 3LAU גייס יותר מ-11 מיליון דולר באמצעות מכירת קולקציה; להקת Kings of Leon הוציאה אלבום כ-NFT; כך גם הראפר טורי ליינז, פארל וויליאמס, הראפר נאס ועוד המון שמות. אפילו נועה קירל, הפנתרה שלנו, מצטרפת לחגיגה. ובאמת לא חסרות דוגמאות נוספות

אמנים רבים, עם דגש על אמני היפ הופ, נוהרים לתחום ה-NFT. נשאלת השאלה, מה גורם להם להימשך כל כך לתחום, ולמה יש סיכוי שזה יצליח?

הקשר שבין אומן למעריצים שלו

ה-NFTs פרצו לחיינו בעיקר בהקשר של בעלות על קבצים של אומנות ויזואלית, אולם NFT היא טכנולוגיה שימושית באקו סיסטם המבוסס על בלוקצ'יין, ואין סיבה להגביל אותה רק לבעלות על תמונות כאמור. היום אמנים רבים בוחרים להוציא קולקציות של NFT בעיקר כדי לנסות וליהנות מהעניין הרב סביב NFTs, אולם ההיענות לאמנים אינה מגיעה רק מסוחרי NFT, אלא גם ממעריצים שרוצים להרגיש שיש להם משהו מהאמן שהם אוהבים: היום אין אלבומים פיזיים, ויצירת פלייליסט עם האמן האהוב עליה ב-Spotify לא נותנת לי את תחושת "המעריצה" שאני רוצה לחוש כלפי האמן. כלומר ה-NFTs מאפשרים לאמנים למסחר את ההערצה שלהם בעידן הקריפטו-דיגיטלי.

אולם NFT מציעים לעולם המוזיקה יתרונות נוספים: אם נחשוב על זה, ה-Web 3.0 נולד כנגד ריכוזיות הכוח של הפלטפורמות החזקות בדור השני של האינטרנט, אלו שלוקחות מהמשתמשים שלהן את כל הזכויות על התכנים שהם מייצרים, ובתמורה מאביסות אותם בפרסומות מותאמות אישית, באמצעות המידע שהן אוספות עליהם. זו הסיבה שפלטפורמות כגון royal.io, או Audius, המנוהלות כ-DAO בבעלות האמנים, מציעות אלטרנטיבה טובה מאוד לאמנים בכך שהן מאפשרות להם יותר שליטה בתכנים, ושמירה על חלק גדול יותר מן ההכנסות שלהם. NFTs גם מאפשרים למכור את הכרטיסים להופעות בצורה נוחה ויעילה, מבלי לשלם הון לחברות כגון טיקטמאסטר, שגוזרות נתח שמן מן העמלות על מכירת כרטיסים. 

רוצה לומר, ל-NFT יש המון מה להציע לתעשיית המוזיקה ולמוזיקאים. ככל שטכנולוגיית ה-NFT תהפוך רווחת יותר, אין ספק שענף המוזיקה יושפע ממנה רבות. 

מאמרים נוספים