יצירת רילס מקצועיים בעזרת קאנבה

כפי שכתבנו לא מעט לאחרונה, אינסטגרם (דרך חברת האם שלה, מטא), נמצאת במאבק עם אפליקציית טיק טוק על ההגמוניה בשוק אפליקציות הסרטונים. משום כך, אפשר לטעון כי אינסטגרם הפכה את עצמה לאפליקציית סרטונים על חשבון היותה אפליקציית תמונות. לכן בתקופה האחרונה אפשר לראות כי פוסטים מבוססי תמונות, מקבלים אולי עשירית מהחשיפה של רילס, וגם זו הערכה שמרנית. משום כך, בשלב זה אתם כבר אמורים להבין שעליכם ליצור רילס לאינסטגרם, ולעשות זאת כמה שיותר. 

אחרי שנתנו כמה טיפים ליצירה יעילה יותר של רילס לאינסטגרם, אפשר להתקדם לשלב הבא, וליצור רילס שייראו מקצועיים באמת. אנו סבורים שאחת הדרכים הטובים יותר לעשות זאת היא על ידי שימוש בתוכנה חיצונית, וספציפית בתוכנת העיצוב קאנבה. למה דווקא היא? לדעתנו, קאנבה היא פשוטה לשימוש, עובדת מעולה גם בנייד וגם דרך המחשב, והיא עומדת בדרישות הטכניות המתאימות ליצירת רילס (ריל אופטימלי יהיה ברזולוציה של 1080 על 1920, בפורמט MP4, וב-30 פריימים לשניה). נכון, אפשר להשתמש גם בכלים החדשים של אינסטגרם ליצירת רילס, אולם בכל זאת הם עדיין לא טובים מספיק, ובעיקר, מתאימים רק לשימוש דרך הנייד (בעוד אנחנו ממליצים לעשות זאת בנוחות של מחשב). 

תכנון ריל

ריל הוא משהו שניתן לעשות יחסית בפשטות: מדליקים את המצלמה בטלפון, מצלמים ומעלים. עַלַא בַּאבּ אַללָּה. אולם ריל טוב הוא כזה שהושקע בו תכנון. כיצד נעשה זאת? נחשוב קודם כל על מה שאנחנו רוצים לומר. למשל, אנחנו עושים המון תוכן בהקשר של ניהול רשתות חברתיות, ולכן מבחינתי רעיון לריל יכול להיות יצירה של מדריך כזה או אחר לצורך יצירת תכנים לרשתות. בלוגים אחרים יכולים להשתמש ברילס כדי ליצור הדרכה להכנת עוגות ומאפים, טיפים לעיצוב ושיפוץ הבית, פתרון בעיות במחשב, תיקון למכונית ועוד אינספור רעיונות אפשריים, המתאימים לתחום העיסוק שלכם או התחביבים שלכם.

לאחר בחירת הנושא, נחשוב איך נרצה שהריל שלנו ייראה, וכך נצלם חומרים בהתאם (בהנחה שאנחנו משלבים חומרים משלנו, שזה מומלץ, אבל לא תמיד אנו עושים זאת). הנקודה הזאת מקשה מאוד על מנהלי חשבונות סושיאל למיניהם, היות והיא מצריכה יותר הכנה והשקעה מבעבר, וכן יותר נכונות מבעל החשבון לשתף פעולה. אפשר למשל לצלם את עצמנו עושים תנועות מסוימות או מסבירים משהו מסוים, ולאחר מכן, להוסיף טקסטים ואלמנטים שנכנסים באנימציה על גבי הסרטון (אפשר לעשות זאת גם דרך אינסטגרם וגם דרך קאנבה). 

אולם הדבר הכי חשוב לתכנן הוא הטקסט; מומלץ לכתוב מראש את כל הטקסט שאתם רוצים שיהיה בסרטון בקובץ נפרד, ולאחר מכן, לשבץ אותו בריל שלכם. אם תכתבו את הכל מראש, זה יעשה לכם סדר בתכנון של הריל, והוא פשוט ייראה יפה יותר.

קאנבה בתור כלי ליצירת סרטונים

מי מכם שרגיל לעבוד עם קאנבה, יודע שמדובר בכלי הכי אינטואיטיבי ומזמין שיש לצורך הכנת תוצרים גרפיים. קאנבה אולי אינה חזקה כמו תוכנות של אדובי למיניהן, אולם היא מתאימה להרבה יותר אנשים, ומכאן הכוח שלה. אחרי שנים בהן אנו משתמשים בקאנבה כדי ליצור פוסטים לרשתות חברתיות, אנחנו נמשיך להיעזר בה לצורך יצירת רילס, היות ורילס הם צו השעה.

כדי ליצור ריל חדש, נבחר ב-Create a design, ונבחר באינסטגרם ריל. כך נקבל את הרזולוציה המתאימה לרילס באינסטגרם, וכן יופיע למטה ציר זמן, לצורך שליטה במימד הזמן של הריל (לא ניתן להוסיף מימד זמן לעיצוב, מבלי לבחור במטרה עיצובית שמימד הזמן הוא רלוונטי אליה). כזכור, ריל אורך 90 שניות לכל היותר.

קאנבה רזולוציה

לאחר שיצרנו ריל חדש, ניצור לו את "הפתיח", קרי הכמה-שניות הראשונות של הריל, שיציגו את הנושא שלו, על ידי כותרת, ויזואליה וכדומה. לצורך כך, נלך לבחירת תבניות (Templates), ונבחר תבנית שמוצאת חן בעינינו. ניתן לראות למשל איך עשינו זאת לאחרונה, בריל שכותרתו "חמישה טיפים לשימוש בהאשטגים בטוויטר". היות ומדובר במדריך, חיפשתי טמפלייט מתאים על ידי חיפוש Guide בתיבת החיפוש (עם זאת, בתכלס אפשר לקחת כל תבנית, להחליף לה את הצבעים ואת התמונות, ולהשתמש בה למה שרוצים). אחרי שיש לנו תבנית, אנחנו מסדרים אלמנטים בהתאם לנושא שלנו, ומתחילים לשבץ את הטקסטים שכתבנו מראש לאורך הריל.

רילס טמפלייטס

החלת אנימציה על טקסט

ככל ואנחנו משלבים טקסטים באנימציה, מוטב לתת לקורא די זמן כדי להספיק לקרוא את מה שכתבנו, אבל גם לשים לב שהצגת הטקסט אינה ארוכה מדי, כדי שהצופה לא ישתעמם; כלומר, כל תצוגה של טקסט צריכה להיות בערך 2–4 שניות לכל היותר, בהתאם לאורך המשפט. בסרטון שלנו, ניתן לראות שהוספתי טקסט שנכנס באנימציית Ascend, והאנימציה מופיעה בכניסה (Enter) של הטקסט. לאחר מכן, שכפלתי את השקופית כך שהטקסט יישאר בה ללא אנימציה (למשל קצת יותר משנייה), ואז יש אנימציה נוספת שמלווה את ההיעלמות של הטקסט ופינוי מקום לשקופית הבאה (אם עושים אנימציה לטקסט שהיא Both, כלומר בכניסה והיציאה, אז הצופה אולי לא יספיק לקרוא, או לחילופין כנראה שהאנימציה תיראה מסורבלת מדי).

טקסט אנימציה קאנבה

תמונת קאבר לריל 

כאשר אתם מעלים ריל לחשבון שלכם, הריל הזה יופיע גם בפיד הפרופיל שלכם, וגם בפיד רילס. אולם היות וריל הוא סרטון ולא תמונה, עליכם לבחור בעת העלאת הריל תמונת קאבר, כדי שתוצג בפידים הנ"ל. כיצד כדאי לבחור תמונת קאבר יפה לריל שלכם? אפשר לבחור תמונה מתאימה מתוך הסרטון עצמו, אולם דרך מקצועית יותר היא ליצור תמונה כזאת בעצמכם, למשל דרך קאנבה.

קאבר לריל

נקודה שיש לשים לב אליה בעת בחירת התמונה, היא שהיות והריל נעשה בפורמט אנכי (1080 על 1920 כאמור), בפיד רילס תמונת הקאבר תוצג בצורה אנכית. עם זאת, בפיד הפרופיל הרגיל, מוצגות רק תמונות ריבועיות, ולכן אינסטגרם תציג "באלימות" רק את האמצע של תמונת הקאבר האנכית שבחרתם. 

לכן, יש שתי אפשרויות לשמירה על נראות הפרופיל שלכם לאחר העלאת ריל. הראשונה היא בחירה של תמונת פרופיל בעצמכם מתוך התמונה, באמצעות לחיצה על Crop profile image ("ערוך תמונת פרופיל" בעברית). דרך נוספת היא פשוט להסיר את הריל מהפרופיל, כך שהוא לא יוצג שם, ויוצג רק בפיד רילס. ואגב, אולי הטיפ הכי חשוב בהקשר הזה, הוא שאפשר לשנות את תמונת הקאבר של הריל, גם לאחר שפרסמתם אותו. נראה שאינסטגרם עוד מאפשרת למשתמשים שלה להתרגל לרעיון של יצירת רילס (אפשר להניח שהנחמדות הזאת לא תתאפשר בעתיד). 

סיכום

כדי ליצור רילס כמו שצריך, מוטב להשתמש בתוכנה חיצונית. זה יכול להיות גם פרמייר, קמטסיה, Wevideo או Kinemaster, אולם אנחנו ממליצים על קאנבה משום האינטואיטיביות של הממשק, וכן לאור המבחר הרב של אלמנטים, תבניות, גופנים, תמונות וסרטונים אותם ניתן לשלב ביצירות שלנו. 

מאמרים נוספים