מצייצים ברשת
מצייצים ברשת

סטטוסים מצייצים – ההיית או חלמתי חלום?

חייבת לציין שאני לא יכולה לשתוק לנוכח מה שקרה עם העמוד של אבי לן, קולגה ומכר משכבר השנים.
אפשר לשוחח ולדון רבות בהקשר לפרסומים בתוך תכנים בפייסבוק, אבל לא על זה אני רוצה לשים את האצבע.
אבל משהו אחד אני מכירה על בשרי –
אבי לן בנה בשתי ידיו עולם שבו יש תכנים שאנשים רבים נהנו לקרוא ולצרוך.
עולם שגם השפיע חברתית ואישית על המונים במדינה שלנו.
וכאחת שבנתה ובונה עולמות תוכן בפלטפורמות שונות, אני חייבת לציין שזו עבודה מאד קשה, שדורשת התמדה, עבודה סיזיפית והתמודדויות לא פשוטות עם אנשים, גופים שונים ועם התקשורת כולה.
ואבי לן עשה זאת בגבורה והפך להיות גוף תקשורת לכל דבר.
אני מקווה מאד – אחרי שהועבר המסר ותהיה הסכמה הדדית, שיחזירו את "סטטוסים מצייצים", כי הדף הזה היה לא רק מפעל חייו של אבי לן, אלא חלק קטן אך לא מבוטל מהחיים הוירטואלים של כולנו.

קצת סטטיסטיקות – אז מה בכלל קרה?

ביום שני השבוע נפתחה תערוכת "ציוצי האומה" לציון חגיגות 5 שנים לעמוד הפייסבוק "סטטוסים מצייצים". התערוכה בבנייני האומה לא הייתה צריכה לחשוף את העמוד לקהל הרחב: העמוד הפך בשנים האחרונות לאחד העמודים הוויראליים ביותר בישראל, עם 720,000 עוקבים המפיצים מאות פוסטים מדי יום דרך העמוד. כל הברנז'ה התקשורתית עוקבת אחר העמוד הזה, שזכה בשנה האחרונה ל-800 אזכורים בתקשורת המערכתית, מהם 200 אזכורים בטלוויזיה וברדיו. "סטטוסים מצייצים" היווה בתקופה האחרונה הגשר המשמעותי ביותר בין אירועים ומשברים המתחילים בפינות הרשת, לבין הקהל הרחב.

סטטוסים מצייצים

יומיים אחרי פתיחת התערוכה פרסם עיתון גלובס תחקיר לפיו העמוד סיפק אפשרות לרכישת סטטוסים בהזמנה. התחקיר זכה לפולו-אפ מצד מרבית גופי התקשורת, בעיקר המתחרים באינטרנט.

תגובות ברשת על "סטטוסים מצייצים"

אמש פרסם אבי לן, מייסד סטטוסים מצייצים, תגובה בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו, לפיה לא בוצעה עבירה על החוק וכי גופי התקשורת המוסדיים משתמשים בתחקיר כדי להתנגח בו תחרותית. הבוקר התעוררו הגולשים ליום שבו עמוד "סטטוסים מצייצים" לא קיים, ככל הנראה נחסם בלילה ע"י חברת פייסבוק.
עד הבוקר (16.1) זכה "סטטוסים מצייצים" לכמעט 2,000 תגובות ברשת:

סטטוסים מצייצים הורדה מהרשת

אמש פרסם אבי לן, מייסד סטטוסים מצייצים, תגובה בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו, לפיה לא בוצעה עבירה על החוק וכי גופי התקשורת המוסדיים משתמשים בתחקיר כדי להתנגח בו תחרותית. הבוקר התעוררו הגולשים ליום שבו עמוד "סטטוסים מצייצים" לא קיים, ככל הנראה נחסם בלילה ע"י חברת פייסבוק.

עד הבוקר (16.1) זכה "סטטוסים מצייצים" לכמעט 2,000 תגובות ברשת:

40% מהתגובות אוהדות לעמוד, וטוענות כי לאבי לן מותר להרוויח מקיומו של עמוד ויראלי וכל כך מצליח. הן קוראות לאפשר את חופש הביטוי ולהסיר את החסימה מאחד העמודים הפופולריים בישראל. בין התומכים המובילים נמצא אתר השיווק Mizbala והעיתונאי חנוך דאום. 25% מהתגובות ביקורתיות ויוצאות כנגד הפרסום הסמוי ותחושת הרמאות שחשים כתוצאה ממנו.

רביב טל, מנכ"ל Vigo: " המהירות שבה פייסבוק בחרה לחסום את אחד האתרים הפופולריים ביותר בישראל נראית תמוהה, ומעלה חשדות לקשרי הון-שלטון-תקשורת. בסופו של דבר אנחנו נחשפים מדי יום לאלפי פעילויות תוכן שיווקי – בתכניות הפריים טיים בטלוויזיה, בסגירות מול העיתונים ואתרי האינטרנט וגם בפייסבוק – מאחורי גולש שמעלה תמונה או פרגון למוצר עומד בדרך כלל מותג מסחרי משלם. עד כה לא נתקלנו בחסימות של כל הפעילויות הללו, וכולנו מקווים כי פייסבוק יסכימו להשיב לנו במהירות את אחת הבמות המרכזיות בשיח בישראל".

סטטוסים מצייצים הורדה מהרשת1

גם מיזבלה שוחחה על נושא הון-שלטון-תקשורת בסטטוס שלה (תמונה למעלה).

המלצה לסיכום:

וכמו שאני תמיד ממליצה ללקוחות שלי – לא שמים את כל הביצים בסל אחד.
לבנות עסק שלם על פלטפורמה דיגיטלית אחת, בעיקר שלא בבעלותכם – זה מסוכן.
פייסבוק משכירה לכם חדרים עם "קירות". היא עלולה כל רגע גם להפסיק איתכם את חוזה שכ"הד ללא התרעה מראש.
אני תמיד ממליצה להחזיק פלטפורמת תוכן משלכם, אם אפשרי ולא לתת את הכוח בידיים של מישהו אחר בלבד.

מאמרים נוספים