מערכת הבחירות – סיכום שבועי (דצמבר 2014)

מספר פרשיות אקטואליות היו במרכז תשומת הלב של הגולשים השבוע (סוף דצמבר ותחילת 2015), והקטינו את השיח על הבחירות עצמן:

כתבות מעניינות נספות:
פרשת ישראל ביתנו ברשת  לבני ב"מצב האומה"   פוליטיקאים בחנוכה – בפייסבוק  בחירות 2015
כחלון-לפיד ברשת  סיקור דו"ח העוני ברשת  סיכום פעילות מפלגות ברשת

1. השיח על פירוק מונופול הגז היה הנושא החם ברשת השבוע, עם יותר מ-30,000 אזכורים בשיח הגולשים. עיקר האזכורים היו שליליים ושיקפו ביקורת חריפה כלפי התנהלות מונופוליסטית של הממשלה ובעיקר של נתניהו.
מועמדים רבים, בעיקר מהאופוזיציה, ניצלו את השיח כדי להביע עמדות פומביות, ובראשם שלי יחימוביץ' שהביעה דעתה מספר רב של פעמים באמצעות הפייסבוק.

יאיר לפיד - מונופול הגז ברשת

2. פרשיית השחיתות ב'ישראל ביתנו' הובילה לשיח ציני בקרב מובילי דעה בתקשורת, ולערעור אמון בפוליטיקאים מצד הגולשים. עיקר השיח נסב סביב מפלגת ישראל ביתנו וליברמן (20,000 אזכורים), עם זאת עלו אזכורים גם לאנשי הליכוד המעורבים בפרשה.

פרשת ערות 10 במדיה החברתית

3. הגולשים עסקו בהרחבה גם בשאלת עתידו של ערוץ 10 (עם למעלה מ-7,000 אזכורים). בשונה מהתקשורת ונציגיה (בעיקר בטוויטר) שתמכו במחאה, דווקא הגולשים תמכו בסגירת הערוץ וביקרו את המחאה. כמעט כל ראשי המפלגות (לפיד, בנט גלאון, לבני) הגיבו בנושא.

פרשת ערות 10 במדיה החברתית

השיח על מירוץ הבחירות התמקד גם הוא במספר סיפורים מרכזיים:

1. פרשיית הקלטת של הרב עובדיה יוסף היתה מקור לשיח גולשים גם בפורומים החרדים וגם בזירות הפופולריות, עם למעלה מ-5,000 אזכורים. מרבית האזכורים היו כנגד דרעי, שגם התפטרותו נתפסה כהצגה בניסיון לחיזוק מעמדו. כחמישית מהמגיבים טענו באופן כללי כנגד ש"ס ושמחו לאידם של החרדים על המשבר המתחולל. מנגד, מרבית האזכורים באתרים החרדים יצאו כנגד יאיר לפיד, שנתפס באתרים הללו כאויב הגדול ביותר של ציבור זה.

הקלטת של ש"ס במדיה

פריימריז

הפריימריז בליכוד זכה להיקף שיח נמוך (כ-3,000 אזכורים) ב-3 הימים האחרונים. זאת בהשוואה לכמעט כפליים אזכורים בשנה שעברה (שרובם היו תגובות קשות של הגולשים לאוטובוסים שהוציא חיים כץ מהתעשייה האווירית), ולהיקף שיח מתעניין יותר בפריימריז של מפלגת העבודה.

בבוקר הפריימריז נרשמו קריאות מצד עמודי הפייסבוק של המועמדים לבוא ולהצביע גם על רקע הפחד של חלקם מרשימות חיסול.

בהמשך היום עבר השיח לברנז'ה העיתונאית שבטוויטר, ורק בפרסום התוצאות למחרת, התגלגל השיח גם לפורומים ולטוקבקים.
כמובן שהמועמדים הבולטים ניסו בימים האחרונים לייצר רעש גבוה יותר (הסרטון של דני דנון כקאובוי, סילבן שלום והטלאי הצהוב, התבטאויות של מירי רגב בפייסבוק וכיו"ב) אולם ציבור הגולשים עצמו כמעט ואינו עוסק במהלך או בתוצאותיו הצפויות.

הנושא שכן ממשיך להעסיק את הגולשים הוא:

המתפקדים החדשים והפורשים מהמפלגות

השבוע עסקו הגולשים בהצטרפותו של ינון מגל לבית היהודי (2,000 אזכורים), מייקל אורן לכחלון (500 אזכורים), מנואל טרכטנברג למחנה הציוני (300 אזכורים מאז ההודעה אתמול) ואלי אלאלוף לכחלון (300 אזכורים). מנגד, הודיעו על פרישתם מאיר שטרית (700 אזכורים), עוזי לנדאו (500 אזכורים), ניצן הורוביץ (500 אזכורים מאתמול בערב), עדי קול (300 אזכורים) ואולי גם אריה דרעי (2,000 אזכורים). סה"כ אוזכרו המצטרפים והפורשים ביותר מ-5,000 אזכורים.

מירי רגב, שרשמה את ההפתעה המרשימה ביותר בפריימריז, היא גם זו שביצעה את הפעילות המרשימה ביותר במדיה החברתית בשבועות האחרונים.

רגב מתפעלת אתר, בלוג, פרופיל פייסבוק וחשבון טוויטר. דף הפייסבוק של רגב הוא אחד הפעילים ביותר בבחירות 2015 – היא גורפת לייקים ושיתופים כמו ראשי המפלגות (השבוע הפוסטים שלה זכו לכמעט 60,000 לייקים, רביעית בלבד אחרי נתניהו, בנט ולפיד). רגב זוכה לכמעט 5,000 אזכורים במדיה החברתית מדי שבוע, הרבה יותר מאשר מועמדים מקבילים לה כגון גלעד ארדן (3,000 בממוצע), ישראל כץ (2,500) או יולי אדלשטיין (פחות מ-1,000).

על אף שרגב סופגת לא מעט ביקורת מהגולשים על עמדותיה הקיצוניות וההתנהלות האגרסיבית שלה – יש לה גם קהל תומכים עצום שמפרגנים על היותה אישה חזקה ובלתי מתפשרת.

מירי רגב פריימריז

סערת הקלטת של ש"ס מככבת כבר כמעט שבוע בכותרות התקשורת ולכן גם ממשיכה להעסיק את הגולשים ברשת. השיח מתנהל במקביל ב-2 זירות:

עד כה נרשמו למעלה מ-3,000 אזכורים בפורומים החרדים (בחדרי חרדים, לדעת, ערוץ 7 ועוד). באתרים אלה הנטייה היא כנגד אריה דרעי (75% מהתגובות), אולם גם מבין המתנגדים לו יש הקוראים לגנות אל אלי ישי על עצם חשיפת הקלטת. באתרים אלה נרשם גינוי גבוה מאוד כנגד יאיר לפיד, שעל אף שאינו קשור לפרשה – הוא סופג ביקורת רבה כאחראי לפירוד שבין הזרמים החרדים.

במקביל מתנהל השיח גם בקרב קהל היעד החילוני בפייסבוק, בטוויטר ובטוקבקים. בזירות אלה הדיון בין דרעי לישי הוא פחות דומיננטי, אלא מגמה כללית כנגד ש"ס ושמחה לאידם של החרדים על המשבר המתחולל.

כתבות מעניינות נספות:
פרשת ישראל ביתנו ברשת  לבני ב"מצב האומה"   פוליטיקאים בחנוכה – בפייסבוק  בחירות 2015
כחלון-לפיד ברשת  סיקור דו"ח העוני ברשת  סיכום פעילות מפלגות ברשת

( חברת Vigo, המתמחה בניטור וניתוח שיח במדיה החברתית, ביצעה את ניתוח נתוני ההשוואה בין הפוסטים)

מאמרים נוספים