אף פעם לא באמת התחברתי לפסח.

כל הטקס הזה של קריאת ההגדה, אכילת מצות יבשות, הימנעות ממטעמים משובחים למשך שבוע, חיפוש אפיקומן שמאז גיל 12 לא עמד בראש מעייני, כל הסיפור הזה לא ממש מרגש אותי.אבל בכל זאת, במשך שנות חיי בחו”ל דאגתי כמעט כל שנה להיות בארץ עם המשפחה שלי בחג הזה.אחרי הכל – פסח היה הזדמנות נפלאה לראות את כולם במקום אחד וכשאתה חי בגולה, הריחוק מהמשפחה ממש לא קל ולא מפספסים הזדמנות להתאסף יחד.

דווקא לפני שנתיים פספסתי את פסח. אותו פסח אחרון שבו אמא עוד היתה בריאה ונוכחת.

אבל מי ידע?

היום, ערב לפני פסח, אני עוצמת לרגע עיניים ונזכרת בשולחן הגדול מעץ שאמא ערכה כל שנה בבית. על מפת החג הלבנה, סידרה את כלי החרסינה הבהירים, את המפיות המנוקדות בטיפות של זהב ובמרכז השולחן ניצב בגאווה אגרטל שקוף ופרחי הסחלב הלבן שאהבה כל כך בצבצו מתוכו זקופים בגאון על זכותם להיות חלק מהחוויה.
פסחח בלי אמא, טל נברו

אמא ואני ברגעים יפים באי שגרתי בו, אנגווילה, 2007

הכל אצל אמא היה מתוקתק. המפה תאמה לכריות הכיסאות, כלי ההגשה של האוכל היו אחידים בצבעיהם והאוכל שהכינה היה תמיד משובח, מגוון ומילא את הבית בריחות שמילאו את הלב בהתרגשות לא שיגרתית.

הצחוק שלה במהלך הארוחה מילא את כולם במצב רוח. פתאום אף אחד לא זכר אם מישהו היה מרוגז על מישהו, אם מישהו פחות התחבר למישהו אחר והיתה בבית הרמוניה משפחתית כמו שרק אמא שלי ידעה ליצור.

השנה, זו השנה השניה שאמא איננה. והיא חסרה. חסרה לי מאוד.
לכל אלה שמתלוננים על החג, על הטרחה, על הבילוי המשפחתי,

#יש לי בקשה אחת מכם: תהנו מהחג. תיהנו מההורים, מהאחים, האחיות. תיהנו כאילו זו הפעם האחרונה ביחד, כי אף פעם אי אפשר לדעת.

חג שמח לכולם. גם לך אמא.

אם אהבת, בטח גם תאהב את...
כל המאמרים, מדיה דיגיטלית
מה זו הרשת החברתית קלאבהאוס ולמה כולם מדברים עליה? What Is the Clubhouse Social Network
19 בפברואר 2021
כל המאמרים, מדיה דיגיטלית
למה כדאי גם לכם להתחיל ליצור אירועי לייב באינסטגרם ואיך לעשות את זה? Why you should Start Doing Instagram Live Events and How
3 בפברואר 2021
כל המאמרים, מדיה דיגיטלית
איך להשתמש בלינקדאין לבניית קשרים מקצועיים ב-2021 How to Use LinkedIn for maximum exposure and building professional relationships
31 בינואר 2021
כל המאמרים, מדיה דיגיטלית
נקודת האל-חזור של פייסבוק: על ההחלטה התקדימית להשעות את דונאלד טראמפ מהמדיה החברתית
16 בינואר 2021